Najlepsza odmiana ziemniaków w polsce

Pobierz

Są preferowane przez konsumentów naszego kraju.. Do kategorii C natomiast należą ziemniaki mączyste, czyli sypkie, które odznaczają się wyższą niż inne odmiany zawartością skrobi i rozsypują się po ugotowaniu.. Ziemniak niejedno ma imię, dlatego szukajmy konkretnych odmian.Lista Odmian Zalecanych ziemniaków jadalnych wczesnych na 2022 r. Dolnośląskie Vineta Bellarosa Ignacy Michalina Kujawsko-Pomorskie Vineta Bohun Gwiazda Michalina Lubelskie Vineta Bohun Bellarosa Gwiazda Łódzkie Vineta Bellarosa Ignacy Michalina Małopolskie Vineta Bellarosa Ignacy Gwiazda Mazowieckie Vineta Bohun Gwiazda Opolskie Vineta BohunMay 5, 2022Większość polskich odmian ziemniaka należy do typu B oraz BC.. Ułatwieniem wyboru odpowiedniej odmiany do uprawy są wyniki doświadczeń COBORU.. Metalowa 5, 60-118 Poznań.. Poniżej przedstawione zostały najczęściej zalecane odmiany ziemniaków:Ranking najpopularniejszych odmian ziemniaków jadalnych w kraju w 2017 roku w produkcji towarowej i w sprzedaży.. W 2020 roku wysadziliśmy 25 odmian.. Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp.. Nieustannie zauważalny jest regionalny podział .Feb 27, 2021Oct 13, 2020Odmiany średnio wczesne i średnio późne dominują w uprawie ziemniaka w Polsce.. Cieszą się one zainteresowaniem producentów od lat, ze względu na wysoką plenność i duży udział plonu handlowego..

... Nowa odmiana pomidora malinowego Tatemaru Muchoo.

W 30 doświadczeniach oceniono plon ogólny i handlowy bulw po 40 dniach od .Mar 12, 2022W Polsce ziemniaki odmian jadalnych dzieli się na typy: A, B i C.. W tej grupie są odmiany: bryza, cekin, jutrzenka, jurata, gracja, tajfun, mazur, finezja.N a liście opublikowanej przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) znalazło się 12 odmian ziemniaków jadalnych oraz 5 odmian ziemniaków skrobiowych zalecanych do uprawy w roku 2013.. W grupie odmian jadalnych jest 14 odmian bardzo wczesnych, 19 wczesnych, 26 średniowczesnych oraz jedna średniopóźna.. Wśród odmian wczesnych najlepiej plonują Michalina i Owacja.. Szczegółowe wyniki w tabeli 3.Jan 11, 2021Jan 11, 2021CHARAKTERYSTYKA ODMIAN JADALNYCH Charakterystyka jadalnych odmian ziemniaka z grupy bardzo wczesnych i wczesnych Odmiana Hodowca Kolor skórki Kolor miąższu Typ kulinarny Smak** Zawartość suchej masy (%) Zawartość skrobi (%) Plon (t/ha) BARDZO WCZESNE Arielle Agrico B.A., Holandia żółty jasnożółty B 7,3 19,6 11,9 39,4 Berber HZPC, Holandia żółty jasnożółty B 7,3 19,4 11,2 33 .Do produkcji młodych ziemniaków z uprawy na najwcześniejszy zbiór nadają się odmiany bardzo wczesne, ale nie wszystkie..

Zachodnie odmiany ziemniaków z reguły należą do typu A i AB, które uważane są przez wielu ekspertów za najlepsze.

Testowaliśmy odmiany polecane do kuchni o typie użytkowym (konsumpcyjnym) od A do C (w tym typy pośrednie AB i BC), zarówno o żółtej, czerwonej (różowej), jak i fioletowej skórce i różnych odcieniach miąższu.. Najpopularniejsze odmiany jadalne wpisane do Krajowego Rejestru Odmian czytaj dalej.. 1 2 3 4 5 Następna KategorieNov 14, 2020W grupie najwcześniej nadających się do zbioru na uwagę zasługują Denar i Lord.. Na mapie pokazujemy Listy Odmian Zalecanych bardzo wczesnych ziemniaka i przy niektórych informację, czy nadają się one w danym rejonie na zbiór po 40 dniach od wschodów.Dec 29, 2021Mar 11, 2022Feb 17, 2021Hodowcy ziemniaków starają się stworzyć odmiany, które pomimo niekorzystnych warunków zewnętrznych są w stanie dać wysoki, dobrej jakości plon handlowy.. Natomiast w grupie 26 odmian przydatnych do produkcji skrobi są 2 wczesne, 13 średniowczesnych, 3 średniopóźne i 8 późnych.W tegorocznym badaniu uwzględniono 7 odmian ziemniaków jadalnych, bardzo wczesnych..

W artykule omówiony jest ranking odmian ziemniaków, sporządzony na podstawie wyników doświadczeń PDO* wykonanych w 2018.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt