Argumenty kreona i tyrezjasza

Pobierz

Sam sprowokował starca Tyrezjasza do wyznania prawdy o jego winie, właśnie podczas tej jednej konwersacji, po której odmieniło się życie władcy.W jej skład wchodzą enzymy: proteaza, amylaza oraz lipaza trzustkowa, które ułatwiają wchłanianie składników odżywczych oraz trawienie białek, polisacharydów, w szczególności skrobi, lipidów i tłuszczów.. 5Pchnem Kreona, by wyroczni Feba 55 60 65 70 Zapyta w Delfach, co czyni mi trzeba, By miasto zbawi.. dopiero pod wpływem proroctwa Tyrezjasza przepowiadającego zemstę bogów, król ugiął się.. Znamy już chłodną (i w przekonaniu Kreona racjonalną) argumentację ludzi władzy.. Niepokj mnie bierze, Gdy Delf odlego ilo ci dni mierz, Odkd z tebaskich oddali si granic.. Tyrezjasz podoba mi się jako człowiek, choć myślę, że wyraża pewien rodzaj tragizmu.. Wpada w gniew, oskarżając Kreona i wróżbitę o zdradę.. Powodem zmiany stanowiska Tyrezjasza jest namowa/zmuszenie Edypa do powiedzenia prawdy.Jak zareagował Edyp na słowa Tyrezjasza z Epejsodionu I: "Tym zabójcą króla, którego szukasz, jesteś ty"?. Grecy wierzyli, że dusza zmarłego, któremu nie urządzono pochówku, nie może się dostać do Hadesu.. Nie jest jednak w stanie złagodzić gniewu Kreona.. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1.. Dobro ogółu a dobro jednostkiUporządkuj wydarzenia zgodnie z kolejnością ich występowania w utworze..

Nie docierały do niego logiczne argumenty.

Zrozpaczony, decyduje się podzielić los ukochanej.. Skoro stawał po stronie władzy, to tej, która sprawowała wtedy w Polsce rządy .. Poziom 3: Na rozstaju dróg Edyp natrafia na orszak Lajosa jadącego do Delf.Na słowa Tyrezjasza "którego szukasz, ty jesteś mordercą" zareagował niepohamowanym gniewem oraz oskarżył Kreona o spisek.. Ludność Teb żali się nad losem Antygony, jednak boi się sprzeciwić wyrokowi Kreona: "A wiec cichaczem przyszło mi wysłuchać, / Jak miasto nad tą żali się dziewicą".. Wierzy w boską sprawiedliwość i mądrość, ma .Zadanie 3: Ponad słowami 1.. Wyśmiewa przepowiednię Tyrezjasza.. Wezwał straże i kazał wtrącić wróżbitę do lochu.. Mówi: "A nie mniemałam, by ukaz twój ostryIstotą tragizmu Antygony i Kreona jest to, że oboje byli absolutnie przekonani o słuszności racji, którymi się kierowali..

Przedstawia ojcu rozsądne argumenty za uwolnieniem skazanej.

Walka pomiędzy sacrum i profanum (wymiana zdań między Ismeną a Antygoną).. Obrona autorytetów przez władzę (rozmowa Kreona z Hajmonem).. Polega on na tym, że zna przyszłość, wie jak potoczą się losy bohaterów.Argumenty (racje) Antygony wpływające na jej postępowanie uznaje wyższość prawa boskiego nad ustawowym, spełnia obowiązek wobec zmarłego, zapewniając mu spokój wieczny.. Błąka się nad brzegami Styksu, zakłócając skargami spokój nieśmiertelnym.Podaj po trzy argumenty Antygony, Kreona , Ismeny, Hajmona i Tyrezjasza ,,Antygona'' Proszę czekać.. 0 ocen | na tak 0%Słowa te padły z ust wieszcza Tyrezjasza, a skierowane były właśnie do tytułowego bohatera, podczas kluczowego dialogu tragedii.. O Eteoklesie i Polinejkesie (Poliniku) - synach Edypa i Jokasty, którzy zginęli w bratobójczej walce.. - Antygona stwierdza, że prawo zakazujące pogrzebania zwłok Polinejkesa nie zostało obwieszczone przez Zeusa, ani Diki czyli boginię sprawiedliwości: ,, Nie Zeus przecież obwieścił to prawo Ni wola Diki ".. Upamiętnienie zmarłych (wróżba Tyrezjasza).. Argumenty, których używa Hajmon:Ludność Teb żali się nad losem Antygony, jednak boi się sprzeciwić Odpowiedź na zadanie z Język polski 1.. Bo wa nie Kreona Widz, jak do nas wawymCzęść krytyki oskarżała Hanuszkiewicza, twardo broniącego racji Kreona, o apologię konformizmu..

... że udało mi przytoczyć wystarczająco przekonywujące argumenty, aby uznać, że w dziele Sofoklesa ścierają ...3.

B. Wybuchnął gniewem i zaczął grozić Tyrezjaszowi.. Maxa Webera Norbert Żmuda O Maxie Weberze słów kilka HOW Max Weber - niemiecki socjolog, żyjący w latach był bezsprzecznie największym z niemarksistowskich socjologów TrzyUniwersalne motywy Antygony w punktach: 1.. Kreon w końcu zrozumiał swój błąd, ale wtedy było już za późno - w wyniku swojego postępowania stracił żonę i syna.Tejrezjasz wygłasza straszną przepowiednię: Kreon zapłaci za swój upór śmiercią syna.. Ponad słowami 1.. .Tragiczna śmierć Eurydyki jest dopełnieniem okrutnej przepowiedni przekazanej Kreonowi przez wróżbitę Tyrezjasza.. Bardziej lęka się konsekwencji wynikających z niespełnienia powinności wobec bogów niż złamania zasady ustanowionej przez człowieka.. Lecz gdy powrci, miejcie wtedy za nic Krla, co boej woli nie wykona.. Jest to bezsprzecznie olbrzymia tragedia, z którą bohaterowi przyjdzie żyć do końca swych dni.Antigona (Sofokles) Antigona je tragédia v piatich dejstvách.. Pod wpływem straszliwej przepowiedni niewidomego wróżbity, która dotyczy rodziny królewskiej, władca, przestraszony gniewem bogów, postanawia odwołać wyrok wydany na Antygonę.W tej wypowiedzi widzimy, że Kreon pod wpływem Tyrezjasza przestaje obawiać się opinii publicznej, a powodem jego niepewności jest sam upór..

nie,nieściągnełam z internetu,tylko z zeszytu od polaka,mam nadzięję,że się przyda ;)Jego upór i głupota sprawiają, że jest głuchy na logiczne argumenty Antygony i rady swojego syna.

Stwierdza, że rozkaz Kreona nie jest tak.. "Ludzie nienaganni pod względem moralnym są złymi politykami. ". Rozgniewany gani króla za jego niemądre decyzje.. Pokaż .Konflikt między Antygoną i Kreonem rozgrywał się, jak pamiętamy, głównie na płaszczyźnie moralno-religijnej.. Jakie zdarzenia poprzedzają akcję Antygony?. Poziom 2: Lajos dowiaduje się od wyroczni, że zabije go syn, który później ożeni się z własną matką.. Król Edyp, władający Tebami, okazuje się być w niej bohaterem tragicznym.. 1 2 .Edyp wysyła więc Kreona do wyroczni delfickiej.. Hajmon Syn Kreona i Eurydyki, narzeczony Antygony.. Był przekonany, że może oszukać swój los oraz bogów, którzy zesłali na niego fatum.. Poziom 1: Edyp rozmawia z wróżbitą Tejrezjaszem o zabójcy Lajosa.. Tyrezjasz na początku nie chce wyjawić prawdy dlatego że zna całą prawdę o Edypie.Momentem zwrotnym jest wypowiedź Edypa że w błyskach gniewu już świta, i że to on podrzegł i zgotował ową zbrodnię , zmuszając Tyrezjasza do ujawnienia prawdy.. Wróżbita łamie jednak upór władcy, kiedy mówi mu o wizji dotyczącej śmierci Hajmona.. Edyp był uparty w swoich działaniach.. Cechy charakteru oraz silna chęć zachowania autorytetu doprowadziły do śmierci jego najbliższych.. Bohater zaczyna domyślać się własnej tożsamości po słowach Tyrezjasza, ale początkowo nie dopuszcza tych wieści do siebie.. Kapsułka preparatu Kreon zawiera tak zwane minimikrosfery z pankreatyną zabezpieczone otoczką niepodatną na działanie .pominięte argumenty albo etapy rozumowania w celu wprowadzenia słuchacza w błąd .. później także z Edypem; ostatnie słowo należy do nowego władcy - Kreona, który .. Streszczenie epejsodiów: Epejsodion I - Edyp przeklina zabójcę Lajosa, wzywa ślepego wróżbitę Tyrezjasza, aby ujawnił prawdę; kiedy wieszcz się waha .Wypisz z tekstu argumenty Antygony i Kreona.Kto jest zwycięzcą w tym sporze ?. Przyjrzyjmy się zatem racjom moralnym przyświecającym stronie określonej tu mianem Antygony.Na argumenty Kreona, dotyczące konieczności wydania rozkazu, odpowiada: "Któż wie, czy takie wśród zmarłych są prawa?". Spór między potrzebami jednostki a normami ogółu (rozmowa Kreona z Antygoną).. D. Skonsultował wypowiedź Tyrezjasza z radą starców.. O których bohaterach mówi się w sztuce, a którzy w niej nie występują?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt