Interpretacja zakończenia jądra ciemności

Pobierz

Conrad niezwykle sugestywnie demaskuje oblicze cywilizowanych białych ludzi, którzy pod płaszczykiem wprowadzenia zmian cywilizacyjnych w Afryce, czynią z niej ląd darmowych niewolników i źródło materialnego zysku.. Przede wszystkim jednak odwraca naszą uwagę od tego, co jest w tej konkretnej transpozycji najbardziej .Choć minęło ponad sto lat od jego publikacji, "Jądro ciemności" Josepha Conrada nie traci zdumiewającej, porażającej, jadowitej wręcz aktualności.83% Dokonaj analizy obrazu Kurtza i odwołując się do całości utworu pt. "Jądro ciemności" przedstaw przyczyny dramatu moralnego bohatera, a wnioski wykorzystaj do interpretacji tytułu powieści.. Marlow widzi w egzotycznym lądzie niemal obcą planetę, której w żaden sposób nie jest w stanie zrozumieć.. Ciemność zaś kojarzy się negatywnie - ze złem, mroczną naturą, brakiem moralności, tajemnicą.Tytuł "Jądro ciemności" ma znaczenie symboliczne.. Dotyczy to zarówno Kurtza jak i Marlowa: "Ten człowiek tkwił w nieprzeniknionej ciemności" (o Kurtzu)Oba słowa - "jądro" (w oryginale heart), czyli serce, środek oraz "ciemność" - mają bogatą symbolikę.. Kolonizatorzy ukazani zostają jako ludzie myślący jedynie o własnych korzyściach.. Po przeczytaniu każdego rozdziału zastanów się nad tym, co przeczytałeś.. W oryginale tytuł powieści brzmi Heart of Darkness, czyli .Impulsem do spisania mojej interpretacji był ten oto fragment z samego początku Jądra ciemności: (…) potężna, wielka rzeka, na mapie przypominająca ogromnego, wijącego się węża (…) Wpatrywałem się w mapę tej rzeki (…) czując, że mnie zahipnotyzowała jak wąż hipnotyzuje ptaka, głupiutkiego ptaszka.Tam, daleko, nieraz myślałem o tych dwóch strażniczkach bramy Ciemności, siedzących z drutami w rękach, jakby z czarnej włóczki robiły ciepły całun..

Problematyka Jądra ciemności.

W sprzyjających warunkach cała kultura zostaje obrócona wniwecz.. Stało się insp.Bohater utworu Conrada zatytułowanego "Jądro ciemności" jest zawodowym marynarzem, przyzwyczajonym do zmagania się z żywiołem.. Pomóc w rozumieniu przeczytanej lektury ma pomóc Ci poniższa lista pytań z lektury "Jądro ciemności" J. Conrada.Jądro ciemności Dyrektor stacji był człowiekiem bez wykształcenia, zdolności, inteligencji czy posłuchu, ale posiadał jedną zaletę:Interpretacja porównawcza dwóch tekstów literackich winna przybrać formę wypowiedzi argumentacyjnej.. Można więc powiedzieć, że jego podróż zaczyna się jeszcze w Europie, w której odbywa kilka kluczowych spotkań prowadzących do wyznaczonego celu.Luźna ekranizacja powieści Josepha Conrada "Jądro ciemności".. Jedna wprowadza i wyprowadza kolejnych wkraczających w nieznane, a druga bada głupie, rumiane twarze obojętnym starczym wzrokiem.Tytuł ma znaczenie symboliczne.. Marlow starał się o pracę w Afryce po powrocie z kilkuletniej marynarskiej posługi na Oceanie Indyjskim..

"Jądro ciemności" - pytania Joseph Conrad 1902.

Kurtz jest tego przykładem.Aleksander Fiut Wokół Jądra ciemności Jądro ciemności, poza wszystkimi dotychczasowymi interpretacjami, które złożyłyby się z pewnością na nie małą bibliotekę, daje się odczytać jaką przypowieść o spotkaniach z innym - niepojętym, zagadkowym, umykającym rozumieniu i ułomnemu słowu.. Conrad przedstawił w niej zdarzenia oparte na własnych doświadczeniach z podróży i pracy jako kapitan statku w Kongu.Inspiracja.. Przeniesiona w realia wojny w Wietnamie historia kapitana Willarda (Martin Sheen), który otrzymał misję powrotu do piekła, odnalezienia i zlikwidowania pułkownika Kurtza (Marlon Brando), który, odrzucając wszelkie rozkazy dowództwa wojskowego USA, zaszył się w dżungli.Symbolem jest przejście od żaglowców do parowców, którymi płyną bohaterowie "Jądra ciemności".. 'Ciemność' oznacza moralne zło, jakiemu ulec można każdy człowiek.. Jądrem ciemności może być zmierzanie do środka ziemi, docieranie do tego, co tajemnicze i zarazem niebezpieczne (Marlow przed wyprawą w górę rzeki ma przeczucie, że będzie to podróż "do środka ziemi, a nie w głąb Afryki").Jądro ciemności i Czas apokalipsy należą do przypadków, w których jakościowe zestawianie literackiego oryginału i filmowej interpretacji jest pozbawione sensu, bo nie bierze pod uwagę wspomnianej wyżej różnicy historycznego tła, z jakiego wyłaniają się te dwa utwory..

Conrad przyznał, że powieść była częściowo ...Znaczenie tytułu "Jądra ciemności".

Treść nawiązuje do tragedii Wolnego Państwa Kongo, prywatnej własności belgijskiego króla Leopolda II w latach .. Ma ona służyć sprawdzeniu umiejętności zdającego z zakresu tworzenia wypowiedzi pisemnej zgodnie z podstawowymi regułami jej organizacji, zachowującej zasady spójności znaczeniowej i logicznej, posiadającej czytelną kompozycję .Etapy podróży Marlowa.. Jądro ciemności powstało pod wrażeniem ponurych aspektów kolonializmu, których Joseph Conrad doświadczył sam, odwiedzając Wolne Kongo w ostatnim ćwierćwieczu XIX wieku.. 83% Charakterystyka Kurtza - "Jądro ciemności" Joseph Conrad; 88% Przyczyny przejścia Kurtza na stronę zła "Jądro Ciemności".Jądro ciemności otaczał z zewnątrz opowieść, która tylko rzucała nań światło — ak blask oświetla opary — na wzór mglistych aureoli widzialnych czasem przy widmowym oświetleniu księżyca.Interpretacja fragmentów "Pana Tadeusza" i "Jądra Ciemności" ..

"Jądro ciemności" J. Conrada na lekcjach języka polskiego- zadania do lektury.

Propozycja zadań ukierunkowujących analizę i interpretację Jądra ciemności ma charakter ujęcia całościowego, zawierającego się w czterech blokach tematycznych.. Jak dodał, zdaniem Conrada pod warstwą kultury "w ludziach tkwią dzikie, nieokiełznane siły natury.. Jego stosunek wobec natury jest daleki od upajania się pięknymi czy egzotycznymi widokami.. Sformułowane polecenia mogą stać się podstawą zarówno do pracy na lekcji jak i w domu.Najważniejszym kręgiem znaczeniowym "Jądra ciemności" jest poruszenie problemu europejskiego imperializmu i polityki kolonialnej.. Afryka jest jądrem ciemności, ciemnego, czarnego lądu - "ciemnego" w znaczeniu zacofanego cywilizacyjnie w porównaniu z Europą.. 'Włożeni' w warunki pierwotne, zapominają o człowieczeństwie, o humanitarnym traktowaniu .Tytuł Jądro ciemności oznacza środek czarnego kontynentu, a także duszę człowieka żyjącego we współczesnej cywilizacji.. "Ciemność", która pojawia się w tytule powieści jest często w niej wspominana, ale pozostaje do końca niewyjaśniona.. Wróć jeśli masz wątpliwości.. Czytaj lektury ze zrozumieniem.. Nawiązuje do nieznanego i niemożliwego do poznania, reprezentuje przeciwieństwo postępu i oświecenia, które zdominowały XIX-wieczny świat.. Rozumie on, że natura potrafi być groźna i dlatego należy wobec niej zachowywać ostrożność.. Jądro czy serce oznacza istotę rzeczy, wnętrze, najważniejszą wartość, samo sedno.. Po pierwsze, odnosi się do Afryki, jako kontynentu czarnych ludzi - w sensie dosłownym - ale również przenośnym - "ciemnych", czyli dzikich, niewyedukowanych.. Utwór stanowi krytykę dążeń imperialnych, podboju i zniewalania ludności z krajów kolonialnych, w imię postępu i niesienia cywilizacji..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt